Skip to content

SENTETİK YAĞ

Sentetik yağlar genellikle ham petrol yerine kimyasal olarak modifiye edilmiş petrol bileşenleri kullanılarak üretilir, ancak diğer hammaddelerden de sentezlenebilmektedirler. Sentetik yağ, aşırı sıcaklıklarda çalışılırken petrolden arıtılmış madeni yağ yerine tercih edilir, çünkü genel olarak geleneksel mineral yağlarda bulunanlara göre daha üstün mekanik ve kimyasal özellikler sağlar.

Yarı sentetik yağlar

Yarı sentetik yağlar (sentetik teknoloji olarak da bilinir), geleneksel mineral yağ ve sentetik yağın karışımıdır.

Sentetik yağlar, her iki tarafın da iyi yönlerini sunarlar. Tamamen sentetik yağlardan daha düşük bir fiyata geleneksel yağlardan daha iyi performans sağlarlar.

Sentetik yağların avantajları

Sentetik yağların geleneksel yağlara kıyasla beş ana avantajı vardır:

  1. Üstün sıcaklık dayanımı - Sentetik yağlar, bozulmadan daha yüksek çalışma sıcaklıklarının üstesinden gelebilirler. Bu nedenle sentetik yağlar, sıcak iklimlerin yanı sıra ağır hizmet tipi, turboşarjlı veya sert kullanımlı uygulamalar için tavsiye edilir.
  2. Düşük sıcaklıklarda daha iyi performans - Soğuk iklimlerde motor daha kolay çalıştırıldığı için sentetik yağlar soğuk iklimler için idealdir. Sentetik yağ, soğuk havada kalınlaşan mineral yağın aksine, aşırı düşük sıcaklıklarda (-30 ila -40 Santigrat derece) serbestçe akar.
  3. Daha iyi motor koruması - Yüksek hızlı motor parçaları, motor yağı motorun içinden geçerken yağ filmini inceltebilir ya da  koparabilir. Ağır yükler altında tam sentetik motor yağlarının kopma dayanımı, konvansiyonel yağlara kıyasla daha iyidir. Bu durum, sentetik motor yağının viskozite derecesini koruyarak daha çeşitli motor koşullarına dayanmasını ve daha iyi motor koruması sunmasını sağlar.
  4. Düşük yağ tüketimi - Sentetik yağlar, geleneksel motor yağlarına göre daha az buharlaşırlar. İyi bir sentetik yağ, altı saat boyunca 400 derecede çalıştırıldığında, ağırlığının sadece %4'ünü kaybedecektir; bu durum konvansiyonel mineral bazlı yağ için %30'luk bir kayıpla karşılaştırılmıştır. Düşük buharlaşma oranı daha az yağ tüketimine ve 30.000 km'ye varan daha uzun yağ değişim aralıklarına dönüşebilmektedir.
  5. Daha temiz motorlar - Sentetikler, sıradan mineral bazlı yağlar kadar çabuk bozulmaz veya parçalanmazlar. Bu sayede motoru koruyan temizlik (deterjan) katkıları da uzun süre görev yaparak motorunuzun daha uzun süre temiz kalmasını sağlar.