MOTOR SPORLARI

Motor sporlarının hızlı dünyasında, Total Madeni yağları çok kilit bir rol oynamaktadır. Araba yarışları, geleceğin araba tüketici ürünlerinin geliştirilmesi adına olabilecek en iyi laboratuvar ortamını sağlamaktadır. Bu nedenle TOTAL, aktif bir motor sporları katılımcısıdır. Yarış takımlarını ve organizatörlerini en yüksek kalitede ürün ve servislerle desteklemekteyiz. Uzmanlıklarımızı sürücülerin kullanımına sunarak kendilerine motorları için en iyi korumayı, güvenilirliği ve performansı garanti ediyoruz. Bu sayede, Araştırma & Geliştirme çabalarımız zafer çizgisine giden yolu hazırlıyor.

Formula 1
Motorsporlarının zirvesi olarak kabul edilen Formula 1 (F1), temiz teknoloji ve sürekli gelişim için her zaman içinde yer alınması gereken bir organizasyondur. TOTAL, F1’in dünyaca kabul edilmiş olan inovasyon yaratıcısı pozisyonunu muhafaza etme gayretinin bir parçası olmaktan gurur duymaktadır.
TOTAL’in F1 yarışları ile olan bağı, ürünlerimizi daha da etkili bir hale getirme konusundaki kararlılığımızı pekiştirmektedir. Akaryakıt ve Madeniyağ Ar-Ge takımlarımızın hedefi rekabeti daha da artırmaktır.

 

Dünya Ralli Şampiyonaları (WRC)

TOTAL, Citroen’e yüksek performans sağlayan madeni yağlar tedarik etmekten gurur duymaktadır. Bu sayede Citroen arabaları maksimum performans elde ederek Dünya Ralli Şampiyonaları’nda (WRC) düzenli olarak zaferler elde etmektedirler. 2011 yılında, Citroen Total Takımı 7. Kez Dünya Üreticisi ünvanını almaya hak kazanırken, Sebastien Loeb ve Daniel Elena üst üste 8. kez Dünya Şampiyonu ödülünü kazandılar. Yarışlarda motor yağları, şanzıman yağları, hidrolik system yağları ve bunlara ek olarak yetenekli destek ekipleri ile yer alıyoruz. Mühendislerimiz, sadece bir kaç micron yoğunluğunda ancak yine de mükemmel motor performansı için sürtünmeyi önleyebilecek kadar etkili 

bir madeni yağ üretme konusunda beklentileri başarı ile karşılıyorlar. Takımlarımız, düzenli olarak aldıkları yağ örnekleri ile Citroen’in WRC DS3 araçlarının madeni yağlarımızdan olabilecek en yüksek performansı ister Kıbrıs’ın yakıcı sıcağında ister İsveç’in dondurucu soğuklarında almalarını garanti ediyorlar. Her yarışta tek bir motorun kullanımına izin verilen rallilerde, TOTAL’in sunduğu dünya kalitesindeki ürünler, Citroen-Total takımının başarısında kilit rol oynuyor.

 Dakar Rallisi
TOTAL Dakar Rallisi için 1991 yılından beri resmi sponsor olmanın gururunu yaşamaktadır. Total 2010 Dakar Rallisi'ne katılan yaklaşık 350 araçlık yarışma ekibine 1,6 milyon litre yakıt sağladı. Total tarafından ralli sırasında temin edilen yakıtların her biri kullanım amacına göre farklı ve spesifik özelliklere sahiptir. Dakar Rallisi Total'in Avrupa ve Afrika ‘daki tarihsel süreçten gelen Pazar liderliğini daha da güçlendiren efsanevi bir yarış olma özelliğini sürdürmekte ve her yeni yarış yepyeni keşiflere, mücadelelere ve unutulmaz olaylara sahne olmaktadır.

 

ELF'in Motor Sporlarına Katkısı

 
ELF yarış ve motor sporlarına 1967 yılından beri tutku ile destek vermektedir. Yıllardır, TOTAL markası dünyanın önde gelen motor ve şanzıman üreticileri ile yakın ilişkiler yürütmektedir. Ar-Ge takımlarımız endüstrinin en büyük önceliği olan ‘Performans’ın sağlanması adına, en iyi yarış akaryakıt ve yağlarının temin edilmesi adına çabalarını en üst seviyelere çıkartmışlardır.
 
World Superbike, MotoGP, Renault Dünya Serisi ve Dayanıklılık Yarış Takımları ile olan işbirlikleri sayesinde ELF, bugün dünya çapında bir saygınlığa sahiptir. Bizim renklerimiz altında sürücüler tarafından kazanılmış sayısız zafer, ELF yarış ürünlerini motor sporları dünyasının liderleri konumuna yükseltmiştir.
 
Renault Dünya Serisi
Her yarışta ortalama 100.000’i aşkın seyircisi ile, genç yarışçılar 4 uluslararası kategoride (Formula Renault 3.5 Serisi, Eurocup Megane Ödülü, Eurocup Formula Renault 2.0 ve Eurocup Clio) başarılı olmak ve motor sporları dünyasında üst sıralara tırmanmak için mücadele ediyorlar.
 
ELF, Renault motor sporları teknolojileri ile uzun yıllardır iş birliğini korumakta, teknik, sportif ve ticari alanlarda çok yakın ilişkilerini devam ettirmektedir. Bunlara ek olarak, bütün araçlar için resmi yağ tedarikçisi olarak yer almaktadır. Yarışın uluslararası program gelişimi, çeşitlilik, kalite ve çeşitli meakanlarda efsanevi pistlerde gerçekleşmesi gibi faktörlerin bir araya gelmesi ile seyre değer bir şov ortaya çıkarmakta ve Renault ile ELF markalarının uzmanlıklarını ve uzun surely katkılarını vitrine çıkarabilmeleri adına ideal bir ortam yaratmaktadır.
 
MotoGP / Dünya Superbike Şampiyonası
Motorsiklet dünyasında, ELF markası ‘en yüksek performans’ ile aynı anlama gelmektedir. Bu nedenle HONDA ve KAWASAKI gibi markalar, LCR HONDA gibi takımlar TOTAL ve ELF’in ürünlerine ve en önemli motorsiklet yarışlarında, özellikle MotoGP ve Dünya Superbike Şampiyonası’nda sponsorluğuna güvenmektedirler.

MotoGP dünyanın en iyi motorsiklet sürücülerini bir araya getirmektedir. MotoGP Şampiyonası, Mart – Kasım ayları arasında gerçekleştirilen 18 Grand Prix’nin doruk noktasıdır.

Moto ELF 1970'li yıllardan beri katıldığı dünyanın en önemli ve en büyük motosiklet organizasyonu olan Moto GP'de 2006'dan beri Kawasaki ile birlikte yer almaktadır.

Deneyimli yarışçı Oliver Jacque ve Moto GP'nin dikkat çeken genç yarışçılarından Randy de Puniet ile birlikte yola çıkan Kawasaki – Moto ELF takımı liderlik için yarışıyor. Yüksek teknoloji ile üretilen ve maksimum performans hedefleyen Moto ELF, motosikletinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen ürün gamı ile motor sporlarındaki tecrübesini tüketiciler ile paylaşıyor.

LCR Honda
2009 yılından beri, ELF MotoGP’nin mavi kurdela kategorisindeki motorsiklet yarışlarında LCR Honda takımına destek vermektedir. Bu arış için özel olarak üretilmiş olan motorsiklet Honda mühendisleri ve ELF’in özel yakıt ve yakıt katkı maddeleri kullanılarak yaratılmıştır.

Marc VDS
MotoGP’nin bir parçası olarak, Total motor sporları Marc VDS yarış takımını Moto2 Şampiyonası’nda sponsor olarak desteklemektedir. Bu yeni kategoride 2 yıldır yarışlar gerçekleşmektedir ve geniş bir izleyici kitlesi çekerek, seyre değer yarışlara sahne olmaktadır.